Pravidelně Vám přinášíme nejrůznější tipy, triky, návody a recenze ze světa Apple. Pokud používáte Apple zařízení, nezapomeňte nás sledovat!

Pokuty z historie Applu

Business Applu není čistě jen o tučných ziscích, ale s jeho prodejem je spjata i spousta vysokých pokut. My Vám krom té, o které jsme se dozvěděli právě včera, přinášíme některé z nich.

Včerejší pondělí přineslo pro jablíčko nepříliš radostnou zprávu. Jedná se o mastnou pokutu ku prospěchu univerzity ve Wisconsinu a to ve výši 5,6 miliardy korun.

Univerzita podala na Apple žalobu a to o porušení patentu z roku 1998 týkajícího se technologie mikroprocesorů patřícího do zařízení iPhone 5s, 6 a 6 Plus. Nemělo se jednat o porušení zaviněné, na což soud reagoval „pouhou“ pokutou ve výši 5,6 mld. korun.

Dalším přestupkem bylo letošní červnové diktování prodejních cen jablečných produktů na Taiwanu pro zdejší telekomunikace. Místní zákonu jsou však proti a tak byl Apple potrestán 16,5 milionovou pokutou.

Vůbec největší navržené penále historie Applu a čtvrté nejvyšší v celé Americe evidujeme z roku 2010, kdy se jednalo o údajné zneužití 3 patentu společnosti Mirror Worlds Technologies pod názvy Cover Flow (procházení hud. alb), Spotlight (prohledávání disků) a Time Machine (pravidelné zálohování počítače). Tehdy šlo o gigantickou sumu 625ti milionů USD.

Jak sami můžete vidět, většinou se jedná o soudní spory v rámci porušení nějakých autorských práv, což je ve Spojených státech velice „oblíbené“.

tým AppleParts.cz

appleparts.cz

appleparts.cz

Prodej náhradních dílů a příslušenství pro zařízení Apple.

22 komentáře v “Pokuty z historie Applu

 1. I simply want to mention I am just new to weblog and actually liked your blog. Probably I’m going to bookmark your blog post . You certainly come with wonderful stories. Thanks a lot for sharing with us your web page.

 2. I precisely desired to say thanks again. I am not sure what I could possibly have tried in the absence of those ideas contributed by you relating to such a topic. It had become a distressing condition in my view, however , being able to view the well-written tactic you processed it made me to weep over joy. Extremely grateful for your guidance and believe you realize what an amazing job you’re doing instructing others with the aid of a web site. Most likely you haven’t come across any of us.

 3. I take delight in reading what you had to express, You have an remarkable knowledge on the subject informationa nd I look forward to examing more of what you have to say. I will pay attention and bookmark your post and come back to your internet site when an update is posted.

 4. Clean website. Do you ever accept guest posts? I am maintaining a site on my latest hobby water filters and wanting to trade some content with good sites. I looked around your blog and you’ve got some good content and I was thinking our readers would both find value. Thanks!

 5. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Superb work!

 6. Good post. I previousally to spend alot of my time water skiing and watching sports. It was quite possible the best sequence of my past and your content kind of reminded me of that period of my life. Cheers

 7. I would like to use the chance of thanking you for your professional instruction I have continually enjoyed viewing your site. I am looking forward to the particular commencement of my university research and the overall preparation would never have been complete without visiting your website. If I could be of any assistance to others

 8. I discovered your blog site on yahoo and appearance many of your early posts. Keep the very good operate. I merely extra the Feed to my MSN News Reader. Seeking toward reading far more by you at a later date!…

 9. I am grateful for your post. Id really like to comment that the expense of car insurance varies greatly from one coverage to another, since there are so many different issues which give rise to the overall cost. As an example, the model and make of the motor vehicle will have a large bearing on the fee. A reliable old family car will have a more affordable premium when compared to a flashy expensive car.

 10. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 11. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 12. It really is almost extremely difficult to encounter well-educated users on this theme, fortunately you look like you be aware of whatever you’re indicating! Bless You

 13. It happens to be the best opportunity to generate some schemes for the foreseeable future. I have study this post and if I may, I desire to suggest you handful interesting proposal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 12 = 17

Okomentujte nás také na Facebooku